بهینه‌سازی شبکه تامین و توزیع

امروزه الزامات شبکه توزیع در طول زمان و به‌صورت پیوسته در حال تغییر است. وقتی شبکه‌های توزیع دیگر نیازهای کسب و کار را برآورده نمی‌کنند، زمان تغییر فرا رسیده است.
یک شبکه ناکارآمد، هزینه‌های ریالی و زمانی فراوانی را به سازمان تحمیل نموده، و باعث ایجاد کمبود در موجودی محصولات و همچنین کاهش کیفیت سطح خدمت‌رسانی به مشتریان می‌گردد. از دیگر مشکلاتی که یک شبکه توزیع ناکارآمد ایجاد می‌نماید، می‌توان به بروز آسیب در محصولات و افزایش شدید هزینه‌های انبارداری اشاره نمود.

متخصصین ما در حوزه‌های زیر به مشتریانمان خدمات حرفه‌ای ارایه می‌نمایند:
– بهینه‌سازی شبکه توزیع
– طراحی انبار
– طراحی شبکه حمل و نقل

 

بهینه‌سازی شبکه توزیع

یک مدل توزیع، در شرایط مطلوب، می‌بایست یک جریان پیوسته و یکنواخت از محصولات، از درب کارخانه تا مشتریان را برای دست‌یابی به سطح مشخصی از خدمات و با کم‌ترین هزینه فراهم نماید. متخصصین ما در حوزه توزیع و پخش، مشتریانمان را در طراحی یک شبکه توزیع بهینه، با در نظر گرفتن تمامی محدودیت‌های مد نظر درخصوص هزینه‌های کلیدی و سطح سرویس مطلوب، پشتیبانی می‌نمایند.
بدین منظور، موارد ذیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
– محصولات: برای رسیدن به درک صحیحی از تنوع محصولات، اندازه و نحوه بسته¬بندی، و همچنین الزامات و محدودیت¬های مرتبط با ذخیره‌سازی و حمل و نقل
– کارخانه‌ها و نقاط تأمین: برای شناسایی کارخانه تأمین‌کننده، محل جغرافیایی، ظرفیت و محدودیت‌های موجود
– مشتریان: برای دست‌یابی به تصویر صحیحی از پراکندگی جغرافیایی، حجم و توالی سفارش، و نیز الزامات سطح خدمات مورد انتظار
– مراکز توزیع و پخش: به‌منظور بررسی اندازه، ظرفیت، امکانات و محل جغرافیایی انبارها
– حمل و نقل: برای شناخت وسایل، تجهیزات، ظرفیت، هزینه و سرعت وسایل حمل و نقل، و همچنین آشنایی با خطرات موجود در این بخش
متخصصین ما با تجزیه و تحلیل داده‌ها و در نظر گرفتن انتظارات سازمان از کسب و کار، یک مدل کامل از شبکه توزیع ارایه می‌نمایند. در مرحله بعد، بهبود شبکه با استفاده از روش‌های مختلف بهینه‌سازی، و با هدف‌گذاری کم‌ترین هزینه و سطح خدمات قابل قبول برای ارایه به مشتری انجام می‌پذیرد.

 

طراحی انبار

برای دهه‌های مختلف، جابجایی مواد به‌طور کامل نادیده گرفته شده و فعالیت‌های انبارداری در سازمان‌ها، کم‌ترین میزان توجه استراتژیک را در کسب و کار به خود معطوف می‌داشتند. با پیچیده‌تر شدن نیاز به ذخیره‌سازی، مدیران انبار دریافتند می‌توانند با کاهش سطح موجودی کالاهای کندگردش، فضای انبار را برای سایر محصولات و فعالیت‌ها آزاد نمایند. و همه این فعالیت‌ها و پیچیدگی‌ها، منجر به طراحی مؤثرتر انبارها به‌منظور تسهیل ذخیره‌سازی محصولات مختلف، افزایش سرعت جریان محصولات، و افزایش سرعت ماشین‌آلات و پرسنل انبار گردید.
انبارداری یک فعالیت هزینه‌بر بوده، و مدیران تدارکات در تلاشند تا بدون بروز مشکل در سایر واحدهای سازمان، ، و با بهره‌گیری از روش‌های مختلف، این مبالغ به‌صورت مؤثرتری هزینه گردد.
مشاورین ما در تلاشند تا با ارایه‌ی خدمات تخصصی در این حوزه، سازمان‌هایی که به‌دنبال کاهش هزینه‌های انبارداری، کم کردن خرابی محصولات در جریان توزیع و افزایش کارایی فرآیندهای انبارداری هستند را یاری نمایند. در همین راستا، ما به مشتریانمان خدمات زیر را ارایه می‌نماییم:
– نقشه دقیق طراحی چیدمان انبارها و جانمایی مواد
– مشاوره تخصصی درخصوص انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای رسیدن به الزامات انبارداری
– بهبود انبارهای موجود برای جریان مواد مؤثرتر و استفاده بهینه از فضا
– تجزیه و تحلیل داده‌های انبار برای شفاف‌سازی نیازهای عملیاتی و سنجش عملکرد انبار
– مشاوره در انتخاب سیستم‌های هوشمند مناسب برای اطمینان از دست‌یابی به بالاترین سطح عملکرد در انبار

 

طراحی حمل و نقل
بخش عمده‌ای از بودجه تدارکات صرف هزینه‌های حمل و نقل می‌شود، و شیوه‌ها و وسایل مختلف حمل و نقل، تأثیر قابل توجهی در هزینه‌ها و سطح خدمات سازمان دارند. در نتیجه، مدیریت مؤثر و کارآمد ناوگان حمل و نقل در زنجیره تأمین از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا، ما در حوزه‌های زیر به مشتریانمان مشاوره می‌دهیم:

طراحی ناوگان حمل و نقل
اولین گام در طراحی ناوگان حمل و نقل، ارزیابی نیازمندی‌های توزیع است. بدین منظور، مشاوران ما داده‌های مختلف در رابطه با مقدار و حجم کالا و محصولات، و همچنین نیازمندی‌های حمل و نقل را جمع‌آوری نموده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند. سپس، تنوعی از وسایل نقلیه و تجهیزاتی که می‌تواند در حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد، تعریف می‌گردد. در انتها، مدلی بهینه به‌منظور برآورده نمودن نیازمندی‌ها و محدودیت‌های مختلف مالی و عملیاتی تعیین شده در زنجیره تأمین، طراحی می‌گردد.

برنامه‌ریزی مسیر حمل و نقل
افزایش هزینه سوخت، واحدهای تدارکات و توزیع را وادار نموده است تا برای افزایش کارایی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مسیرهای ترابری اقدام نمایند. یک سیستم مدیریت حمل و نقل بهینه، تأثیر به‌سزایی در کاهش مدت زمان رانندگی و هزینه‌های حمل و نقل دارد.
کارشناسان مسیریابی ما ضمن ارایه مشاوره در تجزیه و تحلیل هم‌زمان مکان جغرافیایی مشتریان، نیازمندی‌ها و ناوگان حمل و نقل، و مسیرهای موجود به سازمان‌ها؛ در توسعه مدل بهینه مسیریابی با در نظر گرفتن وقایع و مشکلات واقعی زمان اجرای عملیات، به ایشان کمک می‌نمایند.