شناخت رقبا و رفتار بازار (Competitive Intelligence)

ما به مشتریان خود کمک می‌کنیم تا تصمیمات حیاتی سازمان را براساس روند بازار و از طریق جمع‌آوری و تحلیل هوشمند اطلاعات در مورد رفتار بازاری که با آن مواجه هستند، به بهترین نحو اتخاذ نمایند.

 

شناخت رقبا و رفتار بازار، یا هوش رقابتی (CI) روشی کاملا اخلاقی برای شناسایی، جمع‌آوری، تحلیل و توزیع هوشمند اطلاعات در مورد محصولات، رقبا و هر جنبه محیط است که به مجریان و مدیران در اتخاذ تصمیمات استراتژیک سازمان کمک می‌کند.
هوش کسب و کار (BI) مجموعه‌ای از روش‌ها و ابزارهای جمع‌آوری و تحلیل داده‌های درون یک سازمان است و شامل اطلاعات در مورد رقبا نمی‌شود. از آنجایی که رقبا بخش مهمی از بازار هستند، جمع آوری و پایش اطلاعات رقبا مدیران را قادر می‌سازد تا نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کنند و لذا در کنار اطلاعات داخلی سازمان بخشی از CI را تشکیل می‌دهند.
CI طراحی شده توسط همکاران ما، فرآیندی است که توسط آن اطلاعات در مورد محصولات و رقبا با روشی برنامه‌ریزی شده، سیستماتیک و تحلیل شده به دست می‌آید. روش‌های استفاده شده عمدتا مبتنی بر نوع کسب و کار مشتریان و پیچیدگی آن است. برای مثال یک کسب و کار B2B نیاز به روش‌های کاملا متفاوت CI نسبت به یک کسب و کار B2C دارد.

در زیر برخی از روش‌های مورد استفاده نام برده‌شده‌است:

۱٫ جمع‌آوری اطلاعات داخلی
ابتدا جریان اطلاعات موجود در سازمان مشتری را ارزیابی می‌کنیم. ارزشمندترین اطلاعات حتی در مورد رقبا اغلب در داخل سازمان وجود دارند. ما مشتریان خود را در جمع‌آوری سیستماتیک این اطلاعات در طول زمان پشتیبانی کرده و یک پایگاه داده قوی ایجاد می‌کنیم و یا در صورت وجود آن را بهبود می‌بخشیم.

۲٫ جمع آوری اطلاعات بازار
در مرحله بعد تمام اطلاعات ارزشمند منتشر شده در مورد رقبا و صنعت را به روش سیستماتیک جمع‌آوری می‌کنیم. اگر شرکت بین‌المللی باشد و در کشورهای مختلف حضور داشته باشد، اطلاعات پایه‌ای اقتصادی در مورد آن کشورها نیز در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرند.

۳٫ یکپارچه‌سازی داده‌ها
داده‌ها تنها زمانی می‌توانند برای کسب و کارها سودمند باشند که تحلیل شده و بصورت اطلاعات هوشمند تفسیر شده باشند. بنابراین بسیار مهم است که تمام داده‌ها در یک پایگاه داده یکپارچه جمع شوند که ما را قادر سازد تا روند‌های موجود را استخراج کرده و آنها را تحلیل کنیم.

۴٫ محاسبه سهم بازار
در این مرحله به تحلیل اطلاعات یکپارچه می‌پردازیم تا سهم بازار مشتری خود و هر یک از رقبا را محاسبه ‌کنیم. این کار نیازمند هفته‌ها تحلیل داده است. براساس پایش روند‌ها و سیکل‌ها نرخ رشد ارگانیک کسب و کار مشتری را پس از بیرون کشیدن تاثیر تورم، نوسانات ارز و دیگر عوامل خارجی، محاسبه می‌کنیم. نتایج تحلیل‌ها در قالب نمودارهای مختلف و بر اساس طبقه‌بندی‌های متفاوت نمایش داده می‌شوند تا به بهترین شکل برای سازمان مشتریمان قابل بهره‌وری باشند.

۵٫ پیش‌بینی‌ها
علم ریاضیات از گذشته می‌آموزد. این بدان معنی است که می‌توان بر اساس روندهای گذشته و همچنین اطلاعات منتشر شده در مورد تصمیمات استراتژیک رقبا، روند بازار را قبل از وقوع پیشبینی کرد.

۶٫ کارگاه‌ها
هوشمندی عمیق، استراتژیک و به موقعی که نتیجه کار ما برای مشتریانمان فراهم می‌سازد، به همراه تحلیل‌ها، پیشنهادات و اجرا، آنها را قادر می‌کند تا از فرصت‌های بازار امروز و آینده حداکثر بهره را ببرند، با تهدیدات رقابتی مقابله کنند، سود را حداکثر سازند و سهم بازارشان را افزایش دهند.
برای تضمین یک CI متناسب و دقیق، ما دو کارگاه برای مشتریان خود برگزار می‌کنیم. کارگاه اول در ابتدای پروژه برگزار می‌شود و به منظور درک جریان اطلاعات داخلی سازمان و شناسایی عوامل استراتژیکی که بر کسب و کار مشتری تاثیر می‌گذارند است. بسته به اندازه سازمان و پیچیدگی کسب و کار، این فرآیند ممکن است نیاز به یک یا چند کارگاه جدا از هم داشته باشد.
دومین کارگاه پس از اتمام تحلیل‌ها و ارائه یافته‌ها برگزار می‌شود تا اثر تحلیل‌ها بر تصمیمات روز مشتری آموزش داده‌شود. چرا که ما بر این باوریم که درک چگونگی استفاده از CI در تصمیم‌گیری‌های روزمره سازمان و همچنین چگونگی جمع‌آوری موثر داده‌های داخلی به نحوی که برای تحلیل‌های آینده مفید باشند برای سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد.