تدوین طرح جامع کسب و کار

ما مشتریان‌مان را از طریق تعریف دقیق اهداف کسب و کار، هدف‌های مالی، و برنامه‌های عملیاتی در قالب یک طرح جامع کسب و کار در تحقق چشم‌اندازشان یاری می‌کنیم.

یک طرح تجاری (Business Plan)، بیانیه رسمی از اهداف کسب و کار است که شامل دلایلی است که این اهداف قابل دستیابی بوده و برنامه ای برای رسیدن به آنها. همچنین حاوی اطلاعاتی درباره سازمان و تیمی که برای تحقق این اهداف می کوشند است.
طرح جامع کسب و کار می‌تواند پیش از راه اندازی کسب و کار، آغاز پروژه جدید در سازمان، ورود به بازار جدید یا توسعه یک محصول تازه نوشته شود. خیلی از سازمان‌ها طرح جامع کسب و کار را برای جذب سرمایه و یا ارزش‌گذاری شرکت تهیه می کنند. گاهی اوقات سازمان‌ها طرح تجاریشان را بدون هیچ‌یک از این دلایل و فقط برای بیشینه کردن بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها بازنویسی می‌کنند.

برای ایجاد یک طرح کسب و کار مفید، ما فعالیت‌های زیر را برای مشتریان‌مان انجام می دهیم:

۱٫ ارزیابی
طرح کسب و کار اساساً پاسخ شما به یک لیست سوالات جامع است. نخستین و مهم‌ترین سوال این است که: می‌خواهید کسب و کارتان به کجا برود؟ به بیان بهتر، چه تصویری از کسب و کارتان در سه، پنج یا حتی ده سال دارید؟ چه میزان فروش یا سود کسب خواهید کرد؟ چند شعبه، یا چند کارمند خواهید داشت؟ و سوالاتی از این دست.
در مرحله ارزیابی، ما اطلاعات مشتری از جمله چشم‌انداز، اهدافشان برای کسب و کار، و محصول یا بازار جدید را جمع‌آوری و ارزیابی می‌کنیم.

۲٫ تجزیه و تحلیل سازمان
در این مرحله سازمان مشتری‌مان را برای درک ظرفیت‌ها، منابع، فرآیندها و ذینفعان کلیدی و شناسایی توانایی‌هایشان مورد بررسی قرار می‌دهیم. هدف این است که اطمینان حاصل کنیم، که مشتریان ما با تبدیل تمام پتانسیل‌هایش از قوه به فعل، بیشترین بهره را از سرمایه گذاری خود می‌برند.

۳٫ تجزیه و تحلیل صنعت
گام بعدی تجزیه و تحلیل اندازه و تحولات بازار است. ما به مشتریانمان کمک می‌کنیم تا روندهای موجود در بازار را شناسایی و درک کنند. فقط در این صورت می‌توان اهداف واقع بینانه برای کسب و کار خود تعریف و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کرد.

۴٫ تجزیه و تحلیل رقبا
ما به مشتریانمان کمک می‌کنیم که رقبای خود را تجزیه و تحلیل کرده و نقاط قوت و ضعف هر یک را شناسایی کنند. سپس در برنامه جامع کسب و کار بر وجه تمایز و برتری مشتری در مقایسه با رقبا تاکید می‌کنیم.

۵٫ برنامه بازاریابی
به عنوان بخشی از یک طرح جامع کسب و کار موفق، ما برای مشتریانمان برنامه بازاریابی نیز تعریف می‌کنیم. یک طرح بازاریابی مسیر دسترسی به مشتریان هدف را نشان می‌دهد و روش‌های تبلیغاتی و کانال‌های بازاریابی مناسب با کسب و کار را شناسایی و معرفی می‌کند. برنامه بازاریابی همچنین شامل روش‌های قیمت گذاری و جایگاه مطلوب برای برند محصول و خدمات شرکت نیز خواهد بود.

۶٫ تیم مدیریتی
یک طرح تجاری باید درباره تیمی که کسب و کار را در رسیدن به اهداف هدایت می‌کند نیز صحبت کند. ما بر ویژگی‌های ضروری یک تیم مدیریتی موفق متناسب با کسب کار مشتریانمان تاکید کرده و توضیح می‌دهیم که چرا تیم موجود بهترین گزینه است.

۷٫ برنامه عملیاتی
در این بخش، ما اصول یک برنامه عملیاتی برای کسب و کار مشتریمان طراحی کرده و نشان می‌دهیم که طی چه مراحلی می‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند. در برنامه عملیاتی بازه‌های زمانی، فاکتورهای پایش و خروجی‌هایی را که مشتری را در رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت هدایت می‌کند مشخص می‌کنیم.

۸٫ برنامه مالی
برنامه مالی آخرین زنجیره کسب درآمد از ایده تجاری شما است. برنامه مالی نشان می‌دهد که برای دسترسی به اهدافتان به چه مقدار جذب سرمایه نیازمندید و این بودجه چگونه و کجا سرمایه‌گذاری خواهد شد. همچنین باید هزینه‌های پیش‌بینی شده، درآمد و سود یک تا پنج سال آینده را نشان دهد.

۹٫ کارگاه‌ها و جلسات با مشتری
طرح کسب و کاری که برنایش با رویکرد استراتژیک، تحلیل‌های عمیق و در زمان مناسب، ارائه می‌دهد مشتریان را در دستیابی به چشم انداز و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یاری کرده و کمک می‌کند که بهره‌وری خود را افزایش داده و سهم بازارشان را بیشتر کنند.
برای اطمینان از تدوین یک برنامه کسب و کار دقیق، ما دو کارگاه برای مشتریانمان درنظر داریم. کارگاه اول در آغاز مرحله ارزیابی برگزار می‌شود و بسته به اندازه سازمان، ممکن است نیاز به یک یا چند کارگاه باشد. کارگاه دوم پس از اتمام کار و جهت ارائه طرح جامع کسب و کار است. ما معتقدیم که بسیار مهم است که محورهای اصلی طرح کسب و کار را به خوبی به مشتریانمان منتقل کنیم تا در آینده بتوانند با تغییرات احتمالی در اهداف‌شان آن‌ را به روز کنند.