اهمیت روایت داستان در بازاریابی – بخش اول
۱۳ آبان, ۱۳۹۶
چگونه در طراحی تجربه کاربری خوب موفق شویم؟ – بخش دوم
۸ آذر, ۱۳۹۶

به برداشت‌ها و واکنش‌هایی که در نتیجه استفاده یا انتظار استفاده از یک محصول، سیستم یا سرویس داریم، تجربه کاربری (User Experience) یا به اختصار UX اطلاق می‌شود.
این تجربه را می‌توان ملاک اصلی تعیین‌کننده موفقیت یا شکست یک محصول دانست. بنابراین طبیعی است که موفقیت یک محصول بستگی فراوانی به موفقیت طراحانش در شناسایی عوامل موثر بر مثبت بودن تجربه مصرف‌کننده نهایی آن داشته باشد.

شماره سپتامبر مجله Communications of the ACM (ماهنامه‌ای با تمرکز بر پیامدها و تاثیرات کاربردی پیشرفت در فناوری اطلاعات و موضوعات مرتبط مدیریتی) در مقاله‌ای با عنوان “چرا تیم‌های چابک بدون تحقیقات UX شکست می‌خورند” به دلایل عدم موفقیت طراحان در شناسایی این عوامل پرداخته و راه حل‌هایی برای جلوگیری از چنین شکست‌هایی پیشنهاد داده است.

هرچند که این گزارش بر روی متدولوژی‌های چابک و تولید نرم‌افزار تمرکز دارد، نتیجه‌ها به همان اندازه در مورد توسعه خدمات یا محصولات ملموس نیز کاربرد دارند.

در حقیقت، همراه با گسترش وسیع استفاده از روش‌های چابک در توسعه محصولات نرم‌افزاری در طول ۱۵ سال گذشته که به طور فزاینده‌ای به یک قاعده در صنعت فناوری اطلاعات تبدیل شده است، تقاضای کاربران برای تجربه کاربری خوب با استفاده گسترده از دستگاه‌های تلفن همراه به طور قابل توجهی افزایش یافته است. هر برنامه جدید نیاز به انجام کاری مفید و سرگرم‌کننده دارد، و باید آن را “به اندازه کافی” خوب و سریع انجام دهد. یک گزارش تحلیل فناوری در سال ۲۰۱۳ نشان داد که تنها ۱۶ درصد از مردم یک برنامه جدید تلفن همراه را بیش از دو بار امتحان می‌کنند، که نشان می‌دهد کاربران تحمل کمی نسبت به محصولی با تجربه کاربری ضعیف دارند.

این روند یک خطر جدی را برای طراحان محصول بخصوص در روش‌های چابک یادآوری می‌کند: در‌حالی که فرآیند چابک به طور رسمی ارزش فراوانی به اصل “مشارکت مشتری” در تعریف چشم‌انداز محصول می‌دهد، اغلب مشاهده می‌کنیم که این اصل به کار گرفته نمی‌شود: تیم‌های تولید محصول به طور معمول نیازهای شناسایی شده را در شرایط و محیط کاربران و استفاده‌کنندگان نهایی شبیه‌سازی و ارزیابی نمی‌کنند. همچنین، حتی زمانی که مشتریان درگیر هستند، گاهی اوقات تیم‌ها هنوز نمی‌توانند کاربران نهایی را درگیر کنند. زمانی که نیازهای کاربر نهایی ارزیابی نمی‌شود اما هنوز “داستان‌های کاربر” نامیده می‌شوند، “توهم نیازهای کاربر” ایجاد می‌شود که تیم و مدیران را فریب می‌دهد؛ و ما هستیم و محصولی که نهایتا در بازار شکست می‌خورد.

 

در ادامه این مقاله، پنج مثال کلاسیک از عدم موفقیت در درگیر کردن کاربران واقعی یا در جمع‌آوری اطلاعات کافی و جامع برای نشان‌دادن نیازهایشان نشان داده می‌شود، و سپس راه‌حل عملیاتی برای اجتناب از این انحراف ارائه خواهد شد.

 

ادامه دارد …

 

قسمت‌های مختلف این مقاله:
۱۰ دی, ۱۳۹۶

چگونه در طراحی تجربه کاربری خوب موفق شویم؟ – بخش سوم و پایانی

در قسمتهای اول و دوم از این مقاله به اهمیت فزاینده طراحی مطلوب تجربه کاربری برای موفقیت محصولات در زمان ارائه به بازار و همینطور تعدادی […]
۸ آذر, ۱۳۹۶

چگونه در طراحی تجربه کاربری خوب موفق شویم؟ – بخش دوم

در قسمت قبل به اهمیت فزاینده طراحی مطلوب تجربه کاربری برای موفقیت محصولات در زمان ارائه به بازار اشاره شد. در این بخش و بخش آینده، […]
۱۵ آبان, ۱۳۹۶

چگونه در طراحی تجربه کاربری خوب موفق شویم؟ – بخش اول

به برداشت‌ها و واکنش‌هایی که در نتیجه استفاده یا انتظار استفاده از یک محصول، سیستم یا سرویس داریم، تجربه کاربری (User Experience) یا به اختصار UX […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *